Ćwiczenia na Lotnisku w Lesznie!
Wczoraj gościliśmy na terenie Lotnisko Leszno przeprowadzono 7 maja 2026 rozbudowane ćwiczenia z udziałem straży pożarnej, zespołów ratownictwa medycznego oraz policji.
Scenariusz działań zakładał wystąpienie incydentu chemicznego podczas trwającej imprezy masowej, co wymagało uruchomienia procedur reagowania kryzysowego i koordynacji wielu podmiotów odpowiedzialnych za bezpieczeństwo. Według przyjętych założeń epizodu, u części uczestników wydarzenia pojawiły się objawy wskazujące na kontakt z niebezpieczną substancją. Na miejsce skierowano zastępy Państwowej Straży Pożarnej, specjalistyczne grupy ratownictwa chemiczno-ekologicznego, zespoły ratownictwa medycznego oraz patrole policji. Działania obejmowały rozpoznanie zagrożenia, wyznaczenie stref bezpieczeństwa, ewakuację osób poszkodowanych oraz organizację punktu medycznego. Ćwiczenia miały na celu przede wszystkim sprawdzenie procedur współdziałania służb podczas zdarzenia o charakterze masowym i potencjalnie terrorystycznym. Oceniano również skuteczność łączności, czas reakcji poszczególnych podmiotów oraz organizację zabezpieczenia terenu działań. Szczególny nacisk położono na współpracę pomiędzy kierującym działaniem ratowniczym a służbami odpowiedzialnymi za utrzymanie porządku publicznego i zabezpieczenie logistyczne operacji. Ratownicy prowadzili segregację medyczną poszkodowanych, dekontaminację oraz transport osób wymagających dalszej pomocy. Organizatorzy podkreślają, że tego typu ćwiczenia są niezbędnym elementem przygotowania służb do reagowania na zdarzenia wysokiego ryzyka, zwłaszcza na obiektach infrastruktury lotniczej i podczas imprez gromadzących dużą liczbę uczestników. Działania realizowano w warunkach możliwie najbardziej zbliżonych do rzeczywistych, z wykorzystaniem pozoracji i pełnego wyposażenia operacyjnego służb.
Galeria
https://www.112polkowice.com.pl/u-naszych-sasiadow/item/938-cwiczenia-na-lotnisku-w-lesznie#sigProId6b24ab7f38

