Pożar w przewodzie kominowym - Teodorów
7 stycznia 2019 po godzinie 11 wpłynęło zgłoszenie o pożarze sadzy w przewodzie kominowym jednego z budynków mieszkalnych w Teodorowie (gm. Radwanice). Na miejsce udał się zastęp gaśniczy oraz autodrabina z JRG Polkowice oraz zastęp z OSP Radwanice. Na miejscu okazało się, iż zapaleniu uległa sadza w przewodzie kominowym. Komin oczyszczono z palącej się sadzy. Przy pomocy kamery termowizyjnej sprawdzono czy ogień nie rozprzestrzenił się poza obszar komina.
Co robić gdy dojdzie już do pożaru sadzy w kominie?
W pierwszej kolejności musimy zaalarmować o tym zdarzeniu straż pożarną oraz wygasić palenisko. Pamiętajmy o zamknięciu dopływu powietrza do pieca zarówno od dołu jak i od góry. Dozorujmy na całej długości przewód kominowy czy nie występują pęknięcia. Ważne żeby do palącego komina nie wlewać wody. Z jednego litra H2O powstaje aż 1700 litrów pary co niestety może doprowadzić do popękania przewodu, a nawet jego rozerwania. Po pożarze sadzy w kominie należy wezwać kominiarza, aby dokonał wyczyszczenia przewodów i zwrócił uwagę na ich stan techniczny. Należy pamiętać iż przez nieszczelne przewody wędrują palące się cząstki materiału palnego lub bardzo gorące gazy spalinowe, w tym groźny, niewyczuwalny tlenek węgla (czad).
Galeria
https://www.112polkowice.com.pl/pozary/item/341-pozar-w-przewodzie-kominowym-teodorow#sigProId053a28ac2b

